Muzeum Alpinizmu w Tyrolu Południowym

2015-10-29 10:43 Tekst: Maciej Lewandowski
Muzeum Alpinizmu w Tyrolu Południowym
Autor: archiwum serwisu Po zachodniej stronie szczytu zaplanowano zawieszony nad stromym zboczem taras widokowy. Fot. © inexhibit.com, dzięki uprzejmości Zaha Hadid Architects

Budynek, zaprojektowany przez biuro Zaha Hadid Architects, zlokalizowano na szczycie Kronplatz w sercu najpopularniejszego regionu narciarskiego w Tyrolu Południowym. Zwiedzający prowadzeni są w dół niczym przez wnętrze góry, eksplorując jej jaskinie, by wyjść po drugiej stronie na wysunięty nad stromym zboczem taras widokowy o wysięgu sześciu metrów. Z zagłębienia, w którym osadzono budynek wydobyto ponad 4000 m3 materiału skalnego. Wykorzystano go następnie do przykrycia obiektu, przy okazji znacznie poprawiając izolacyjność termiczną.

Szóste i ostatnie muzeum górskie otwarte przez światowej sławy włoskiego himalaistę i podróżnika Reinholda Messnera zlokalizowano na górze Kronplatz w sercu najpopularniejszego regionu narciarskiego w Południowym Tyrolu. Przedstawiono tu rozwój wspinaczki wysokogórskiej na przestrzeni ostatnich 250 lat, jak również historię zdobywania najsłynniejszych szczytów świata takich jak Matterhorn, Cerro Torre, K2. Z czynnego przez cały rok budynku, wbitego w szczyt Kronplatz na wysokości 2275 m n.p.m., roztaczają się widoki w kierunku alpejskich masywów Zillertal, Ortler i Dolomitów. Zwiedzający prowadzeni są w dół niczym przez wnętrze góry, eksplorując jej jaskinie, by wyjść po drugiej stronie na wysunięty nad stromym zboczem taras o wysięgu 6 m i powierzchni 40 m2, z którego roztaczają się spektakularne widoki w określonych kierunkach – południowo-zachodnim, w stronę szczytu Peitlerkofel, południowym, w stronę szczytu Heiligkreuzkofel, oraz zachodnim, w stronę masywu Ortleru i Południowego Tyrolu. Kolejne poziomy wystawowe połączone są ciągami schodów o różnorodnej geometrii, symbolizującymi górskie wodospady.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum