Miejsce dla wszystkich – o Centrum Edukacji Geologicznej Marcin Pałys

2015-10-28 23:24
Centrum Edukacji Geologicznej
Autor: archiwum serwisu II nagroda w konkursie na budynek Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, autorzy: WXCA. Il., dzięki uprzejmości pracowni

Ten budynek będzie służyć pracownikom i studentom Uniwersytetu Warszawskiego, ale liczymy na współdziałanie naukowców z innych miast i z innych krajów. Chcielibyśmy też, aby z Centrum korzystali mieszkańcy, żeby nie był to jedynie „obiekt Uniwersytetu na terenie gminy Chęciny”, ale miejsce, które przyciąga lokalną społeczność – pisze profesor Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

W Europie rzadko gdzie można spotkać tak wspaniałe możliwości badania struktur geologicznych. Nie bez przyczyny centrum w swojej nazwie ma przymiotnik „europejskie”. Ten budynek będzie służyć pracownikom i studentom Uniwersytetu Warszawskiego, ale liczymy na współdziałanie naukowców z innych miast i z innych krajów. Chcielibyśmy, żeby studenci przyjeżdżali tu na praktyki, naukowcy prowadzili badania, a wycieczki szkolne, które zwiedzają okoliczne atrakcje turystyczne, mogły też poznać kawałek historii nie sprzed setek czy tysięcy lat, ale sięgającej milionów lat, którą można zobaczyć w tym kamieniołomie. Budynek jest nie tylko funkcjonalny, lecz także bardzo estetyczny. Zwykli turyści przychodzą tam celowo, aby zobaczyć Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej. Widać więc wyraźnie, że będzie to nie tylko miejsce nauki, lecz także atrakcja turystyczna, bo architektura przyciąga również ludzi, którzy nie są geologami. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Korzecka i Chęcin korzystali z Centrum, żeby nie był to jedynie „obiekt Uniwersytetu na terenie gminy Chęciny”, ale miejsce, które przyciąga lokalną społeczność.

Profesor Marcin Pałys, rektor Uniwersytetu Warszawskiego

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum