Joanna Hübner-Wojciechowska, Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów

2015-10-22 16:01 Tekst: Hanna Faryna-Paszkiewicz
Sztuka użytkowa
Autor: archiwum serwisu Joanna Hübner-Wojciechowska, Lata 60. XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów, Arkady 2015

Przykłady najbardziej wysmakowanych realizacji polskiego dizajnu lat 60. można dziś zmieścić w kilku salach i paru muzealnych gablotach. Książka w połowie operuje starannie dobranym obrazem, w połowie zaś tworzy ją znakomity tekst porządkujący wiedzę o wzornictwie tamtego czasu. Jest gruntownym przewodnikiem dla młodego pokolenia, a jednocześnie sentymentalną podróżą dla tych, którzy jeszcze niedawno byli „zwykłymi użytkownikami”, nie zawsze dostrzegającymi urodę form i barw – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.

Minęło pół wieku od tamtej epoki – według historyków sztuki przepisowy czas, by nabrać dystansu, zdobyć się na ocenę, oszacować i polubić, może nawet zachwycić. Lata 60. ubiegłego wieku, z bardzo charakterystyczną linią dizajnu, wydobyte na naszych oczach z cienia, zaczynają życie zabytku, a tym samym przedmiotu pożądania kolekcjonerów. Prezentowana książka, której tytuł sugeruje tę nobilitację, zawiera odpowiedź na wszelkie pytania, jakie należy sobie zadać, by poznać urodę i klimat tamtego czasu. W tytule celowo nie figuruje przymiotnik „polska”, bo rozległe tło, na jakim autorka umieściła polskie przedmioty z lat 60., jest niezbędne do porównań, ale i do odczytania specyfiki naszego wzornictwa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum