Dom Gąsienica we wsi Zabłocie na Śląsku

2015-10-29 11:08
Dom Gąsienica
Autor: archiwum serwisu Charakterystyczna zewnętrzna powłoka wykonana będzie z plandeki ciężarówkowej. Jej starzenie się zostało świadomie wkalkulowane w cykl życia budynku. Il. A. Pluta

Najnowszy projekt Piotra Kuczii to dom dla czteroosobowej rodziny, którego koszty budowy nie mogły przekroczyć 250 tysięcy złotych.

Dom będzie mieć zaledwie 106 m2 powierzchni mieszkalnej. Taka kompaktowa bryła wymagała bardzo zdyscyplinowanego operowania funkcją w pomieszczeniach. Założony niski budżet stymulował do eliminacji wszystkiego co nie jest niezbędne i poszukiwania optymalnych rozwiązań materiałowych – tłumaczy architekt Piotr Kuczia. Betonowa konstrukcja ścian nośnych z traconych deskowań w systemie Velox pozwala na łatwe wykonanie nadwieszenia nad częścią wejściową. Większość powierzchni we wnętrzach pozostanie w stanie niewykończonym, uwydatniając materiały konstrukcyjne. Najważniejsze ogniwo w procesie projektowym to nie architekt, lecz inwestor. To on umożliwia projektantom opuszczenie utartych ścieżek i kreowanie strukturalnie niekonwencjonalnych rozwiązań – podkreśla Kuczia.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum