OVO Wrocław

2016-01-29 12:16 Tekst: Asaf Gottesman,Piotr Bury
Budowa OVO Wrocław
Autor: archiwum serwisu Widok od strony południowo- -zachodniej. Fot. OVO Wrocław

Aby zmniejszyć masywność bryły, która stała się większa od sąsiednich budynków, architekci zdecydowali się na wykonanie zaokrąglonych elewacji z białych, 12-milimetrowych arkuszy corianu – o realizacji wielofunkcyjnego kompleksu w samym centrum Wrocławia, mieszczącego m.in. apartamenty, biura oraz hotel, piszą jego współautorzy – Asaf Gottesman i Piotr Bury.

Realizacja wielofunkcyjnego kompleksu OVO Wrocław, mieszczącego m.in. apartamenty, biura, centrum fitness oraz hotel DoubleTree by Hilton zabrała 10 lat. W 2006 roku wygraliśmy międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie terenu, ogłoszony przez miasto Wrocław, w 2008 roku nastąpił kryzys gospodarczy. Rynek się zmienił, ale nam nadal zależało na tym, aby doprowadzić OVO do końca, zapewniając jego najwyższy możliwy standard. Na początku 2010 roku ponownie rozpoczęliśmy proces projektowania, poprawiając niektóre elementy i racjonalizując całość przedsięwzięcia. Przed 2011 rokiem czuliśmy się już na tyle pewni co do przyszłości, że odtworzyliśmy zespół odpowiedzialny za planowanie.

Działka przeznaczona pod inwestycję, położona wzdłuż ulic Traugutta i Podwale, tuż obok parku Słowackiego od strony północnej i zabytkowego budynku Poczty Polskiej od strony południowej, przez wiele lat służyła jako parking i była zaniedbana. Było dla nas oczywiste, że jeśli mamy zintegrować to miejsce z Wrocławiem, to nasze przedsięwzięcie musi być projektem miejskim dużego kalibru. W konkursie wymagano nowego, międzynarodowego hotelu. Takie obiekty potrafią stanowić ważny element miejskiego życia, lecz turystyka jest podatna na zewnętrzne wpływy takie jak fluktuacje ekonomiczne, konkurencja, sezonowe wahania, czy zmiany klimatu. Te czynniki powodują ryzyka ekonomiczne, więc było ważne, żeby w tym projekcie hotel był bardziej odporny na tego rodzaju wpływy. Poza tym chcieliśmy, aby inwestycja miała dodatkowe funkcje, co zwiększyłoby atrakcyjność całego obiektu jako miejsca tętniącego życiem. Zaprojektowaliśmy budynek wielofunkcyjny, powodujący zwiększenie gęstości i różnorodności zabudowy, bardziej rentowny, oraz wzbogacający okolicę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum