Osiedle Przy Kampusie w Krakowie

2016-01-29 12:18 Tekst: Dawid Hajok
Osiedle przy Kampusie w Krakowie
Autor: archiwum serwisu Widok od strony ulicy Lubostroń na jeden z budynków. Fot. Wojciech Kryński

Zespół stanął w pobliżu nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego, oferując głównie niewielkie mieszkania dla studentów i młodych małżeństw. Charakter prostym bryłom nadaje szachownicowy układ balkonów i okien – o realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Dawid Hajok.

Lubimy ograniczenia w projektowaniu. To duża przyjemność z rozwiązywania łamigłówki, kiedy kryteria oceny są wyłącznie racjonalne, możliwe do wyrażenia w liczbach i zweryfikowania wskaźnikami. Kiedy perswazja ze strony samozwańczych ekspertów w dziedzinie piękna – jakże często jej doświadczamy – ustępuje na rzecz rozmowy o konkretach.

Piotr Lewicki

W urbanistycznej historii miast nie brak rozdziałów przegadanych, pozbawionych stylu, zapisanych niedbałym architektonicznym językiem. Taki jest też krakowski Ruczaj, położony zaledwie cztery kilometry na południowy-zachód od Starego Miasta. Charakter dzielnicy nadaje wielkopłytowe osiedle Ruczaj-Zaborze z lat 1986-1993 oraz nowe zespoły mieszkaniowe zrealizowane tu bez planu w większości na przełomie XX i XXI wieku. Dynamiczny rozwój tej części miasta związany jest z budową nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowskiego Parku Technologicznego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum