Centrum Innowacji w Lublinie

2016-01-29 12:20 Tekst: Tomasz Michalak
Centrum Innowacji w Lublinie
Autor: archiwum serwisu Widok od południowego zachodu. Dzięki usytuowaniu budynku w obniżeniu terenu pomieszczenia na najniższych kondygnacjach są doświetlone. Fot. Piotr Krajewski

W budynku mieszczą się laboratoria i pracownie wykorzystywane przez wszystkie wydziały Politechniki Lubelskiej. Rytm pilastrów i gzymsów z kortenowskiej blachy oraz surowe wnętrza sprawiają, że kojarzy się on ze współczesną fabryką – o realizacji biura AMC Andrzej M. Chołdzyński pisze Tomasz Michalak.

Kampus Politechniki Lubelskiej, położony na opadającej ku Bystrzycy skarpie, zaprojektowany został na początku lat 70. XX wieku na podstawie konkursowego opracowania lokalnego Miastoprojektu pod kierunkiem Stanisława Fijałkowskiego, Jerzego Androsiuka, Rity i Tadeusza Nowakowskich. Nowe budynki powstające wśród prostych modernistycznych brył powoli zacierają zaplanowany wówczas układ przestrzenny. Na tym tle wyróżnia się gmach Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. Rozstrzygnięty w 2007 roku konkurs architektoniczny wygrała pracownia Heinrich Wörner Ramsfjell Architekturstädtebau z Dortmundu, której nie udało się doprowadzić do realizacji projektu. Ogłoszono więc kolejny konkurs, w którym zwyciężyła firma AMC Andrzej M. Chołdzyński. Budynek zlokalizowany jest w północnej części kampusu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum