Centrum Dydaktyki Nowych Mediów w Łodzi

2016-01-29 12:17 Tekst: Maja Mozga-Górecka
Centrum Dydaktyki Nowych Mediów
Autor: archiwum serwisu Centrum Dydaktyki Nowych Mediów powstało w miejscu po wyburzonej hali, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej fabryki termometrów (po prawej), której architektoniczny wyraz miał duży wpływ zarówno na ukształtowanie bryły, jak i zewnętrzny charakter budynku. Fot. Marcin Czechowicz

Budynek powstał na terenie kampusu łódzkiej filmówki. Nawiązując do ceglanego gmachu dawnej fabryki termometrów, architekci starali się zmierzyć z legendą słynnej szkoły, oddać artystyczny i duchowy ferment, twórczą atmosferę miejsca – o realizacji Dresler Studio pisze Maja Mozga-Górecka.

Niewielki kampus Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera przy ulicy Targowej to „trailer” Łodzi – w eklektycznym połączeniu klasycyzmu, odrobiny secesji i fabrycznej cegły widać charakterystyczne cechy miasta. Dostojny, bladoróżowy gmach z 1913 roku kiedyś był powszechniakiem dla dzieci robotników. Dwie wille z pierwszej dekady XX wieku zostały zbudowane przez łódzkich przemysłowców. W jednej z nich mieści się dziś rektorat. W pobliżu znajdują się jeszcze: dawna siedziba niemieckiej Kriminalpolizei z lat 40., nieciekawy współczesny budynek hali filmowej, kilka parterowych zabudowań, a także zabytkowa fabryka termometrów.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum