Mapa przekształceń warszawskiej architektury

2016-01-29 12:12 Tekst: Agnieszka Skolimowska
prezydium
Autor: archiwum serwisu Budynek prezydium rządu z 1952 roku przy ul. Wspólnej w Warszawie przekształcony we współczesny biurowiec, proj. Marek Leykam, proj. adaptacji b’art pracownia architektury, urbanistyki i wnętrz Bartłomiej Biełyszew (prezentacja „A-m” 8/2012). Fot. Zbyszko Siemaszko/nac/serwis prasowy

Najnowsza edycja mapy przygotowanej przez stowarzyszenia Masław przedstawia 20 obiektów i przestrzeni, które uległy różnego rodzaju transformacjom w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. To przegląd nie tylko widocznych naskórkowo zmian, lecz pośrednio również koncepcji konserwatorskich, modernizacyjnych i adaptacyjnych lub ich braku.

Poprzednie edycje mapy Tu było, tu stało z 2011 i 2013 roku miały charakter nieco nostalgicznej retrospekcji. Jej twórcy ze stowarzyszenia Masław zapraszali na spacer śladami budynków, których już nie znajdziemy w Warszawie – kina Moskwa, Supersamu czy baru Wenecja. Najnowsza, dwujęzyczna mapa zatytułowana Przekształcenia w architekturze Warszawy po 1989 roku przedstawia 20 obiektów i przestrzeni, które uległy różnego rodzaju transformacjom w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. To przegląd nie tylko widocznych naskórkowo zmian, lecz pośrednio również koncepcji konserwatorskich, modernizacyjnych i adaptacyjnych lub... ich braku. Zaprezentowano zarówno działania modelowe, jak i takie, które pozbawiły przekształcane obiekty wartości.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum