Zespół biurowo-usługowy Varso w Warszawie

2017-04-28 12:08 Tekst: Tomasz Żylski
Zespół biurowo-usługowy Varso w Warszawie
Autor: archiwum serwisu SMUKŁA, 53-PIĘTROWA, PRZESZKLONA WIEŻA PROJEKTU FOSTER + PARTNERS STANIE SIĘ NAJWYŻSZYM BUDYNKIEM W POLSCE

W śródmieściu Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego, powstanie zespół budynków z najwyższym w Polsce wysokościowcem. Za projekt kompleksu odpowiadają pracownie Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci.

Nowa zabudowa powstaje na niezagospodarowanej przez lata działce u zbiegu ulicy Chmielnej i alei Jana Pawła II. Teren od PKP SA w 2011 roku kupiła firma HB Reavis, która zamierza zrealizować tu ogromny zespół o kubaturze ponad miliona metrów sześciennych. W skład kompleksu wejdą dwa budynki o wysokości 81 i 90 metrów, zaprojektowane przez pracownię Hermanowicz Rewski Architekci, oraz 230-metrowa wieża projektu Foster + Partners. Nowy warszawski drapacz chmur razem z iglicą sięgnie 310 metrów, stając się najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych na terenie Unii Europejskiej. Na ostatniej kondygnacji przewidziano publicznie dostępny taras widokowy, a na 46 i 47 piętrze – dwupoziomową restaurację. Powierzchnia typowego piętra biurowego wyniesie tu ok. 1500 m2, a w dwóch niższych budynkach, od 950 do 4000 m2. Łącznie cały zespół zaoferuje prawie 140 tys. m2. powierzchni. Wszystkie trzy obiekty zostaną połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ulicy Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zachowanie przyjaznej skali zabudowy wzdłuż Chmielnej, otwartość na otoczenie i sprzyjanie ruchowi pieszemu wokół i wewnątrz obiektów to nasze główne założenia. Ogólnodostępne partery sprawią, że Varso wtopi się w sieć śródmiejskich uliczek – tłumaczy Stanisław Rewski, wspólnik w biurze Hermanowicz Rewski Architekci. Zaprojektowane przez pracownię budynki „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego podium o kamiennej elewacji. Na ich dachach powstaną zielone tarasy dla pracowników.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2020

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum