Miejsce tworzenia zmiennych idei – o projekcie Muzeum nad Wisłą Adolf Krischanitz

2017-04-28 11:47
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Muzeum znajduje się na lewym brzegu Wisły, w sąsiedztwie nadrzecznych bulwarów, których odcinek od mostu Świętokrzyskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego ma zostać otwarty na początku lipca tego roku. Fot. Marcin Czechowicz

Sala została zbudowana z prefabrykowanych elementów drewnianych, dalekich od uwodzicielskiej afektacji formalnej: skrzynka na wydarzenia w środku, a płótno dla artystycznych znaków na zewnątrz; przyciągająca uwagę nie jako architektura, ale jako wydarzenie; nie jako rzeźba, a raczej miejsce tworzenia zmiennych idei – pisze Adolf Krischanitz.

Strategia była taka: nie mamy szans, więc zróbmy to! Budżet wydawał się niemal absurdalny i nic by się nie udało bez sponsorów, jak wkrótce sami odkryliśmy. Pewnego dnia odwiedziły mnie dwie młode damy, Coco Kühn i Constanze Kleiner [artystka i kuratorka, inicjatorki budowy pawilonu w Berlinie – przyp. red.], a usłyszawszy o Kunsthalle w Wiedniu, poprosiły o wskazówki, jak tanio zbudować dobrej jakości salę wystawową. W czasopiśmie „Monopol” właśnie ogłoszono konkurs na taki obiekt na Schlossplatz w Berlinie. Jednak na realizację interesujących propozycji zgłoszonych przez wybitnych niemieckich architektów nie sposób było znaleźć środki.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum