Dom jednorodzinny w Konstancinie-Jeziornie

2017-04-28 12:28 Tekst: Tomasz Żylski
Dom jednorodzinny w Konstancinie-Jeziornie
Autor: archiwum serwisu W nawiązaniu do leśnego otoczenia na elewacjach budynku pojawiają się panele z kory topoli i wielkoformatowe płyty w naturalnej okleinie drewnianej.

Przetwarzając charakterystyczne wątki tradycyjnej architektury Konstancina Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz zaprojektowało nowoczesną willę o powierzchni ponad 1000 m2.

Budynek stanie przy ulicy Piotra Skargi, przy której znajduje się kilka zabytkowych rezydencji, w tym tzw. Dworek w Lesie projektu Zdzisława Mączeńskiego z 1928 roku. Jego zgeometryzowana bryła z charakterystycznym łamanym dachem stanowi połączenie stylu dworkowego z surowością modernizmu. Architekci postanowili w przewrotny sposób odnieść się do tego historycznego sąsiedztwa, projektując nowoczesny dom, który nazwali Dworkiem w Lesie +. Cechą budynku projektu Zdzisława Mączeńskiego jest wydatny dach polski, dominujący nad kondygnacją parteru, stąd w zaprojektowanej przez nas willi parter ma formę spokojnego cokołu, nad którym górują jedna, a częściowo dwie kondygnacje, które zostały uwydatnione powiększeniem obrysu planu i pokaźnym podniesieniem attyki – tłumaczy Rafał Barycz.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2018

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum