Biurowiec Silesia Star w Katowicach

2017-04-28 11:55 Tekst: Hanna Szukalska
Biurowiec Silesia Star w Katowicach
Autor: archiwum serwisu Pomiędzy dwiema bryłami mieszczącymi biura zaprojektowano otwarty pasaż pieszy, a nad nim – ogród dla pracowników. Fot. Daniel Chrobak

Budynek stanął w sąsiedztwie wybitnych gmachów publicznych zrealizowanych w ciągu ostatnich lat. Powstał obiekt skromny, ale zaprojektowany z dbałością o architektoniczną jakość i liczne powiązania z otaczającymi przestrzeniami – o realizacji biura Kuryłowicz & Associates pisze Hanna Szukalska.

Okolice alei Roździeńskiego to dziś najprężniej rozwijający się obszar Katowic. W ostatnich pięciu lat na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Kleofas, w pobliżu ikonicznej hali Spodek (proj. Maciej Gintowt, Maciej Krasiński i Andrzej Żórawski), oddano do użytku trzy znaczące obiekty publiczne. Nowe Muzeum Śląskie (Riegler Riewe Architekten, „A-m” 03/2014), budynek NOSPR (Konior Studio, „A-m” 12/2014) oraz Centrum Kongresowe (JEMS Architekci, „A-m” 08/2015) tworzą założenie urbanistyczne nazwane Strefą Kultury. Według projektu medusa group tuż obok Spodka powstaje właśnie kompleks biurowy ze 133-metrową dominantą, która stanie się najwyższym wieżowcem w mieście. Po drugiej stronie alei, na terenie dzielnicy akademickiej, w 2011 roku wzniesiono wielokrotnie nagradzany gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego (HS99, „A-m” 10/2012), w trakcie realizacji jest wydział Radia i Telewizji UŚ (Jordi Badia i Grupa 5 Architekci), a w planach – budowa akademików w kwartale ulic Wodna, Pawła i Górnicza. Zarówno CINiBA, jak i Nowe Muzeum Śląskie, gmach NOSPR i Centrum Kongresowe nominowane były do nagrody architektonicznej UE im. Miesa van der Rohe, przy czym muzeum i biblioteka znalazły się na tzw. krótkiej liście 40 najlepszych budynków.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum