Wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie

2015-03-19 23:46 Tekst: Maciej Lewandowski
Wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie
Autor: archiwum serwisu Wieżowce Bosco Verticale (projekt: Boeri Studio) są częścią projektu rewitalizacji historycznej części Mediolanu. W oddali ukończony w 2013 roku wieżowiec Solaria autorstwa pracowani Arquitectonica oraz Caputo Partnership; fot. Paolo Rosselli, dzięki uprzejmości Boeri Studio

Zespół dwóch punktowców mieszkalnych Bosco Verticale powstał w centrum Mediolanu, jednego z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Projekt odpowiada na postulat dogęszczenia śródmieścia i zwiększania bioróżnorodności oraz ma być inspiracją dla rozwiązań obniżających emisję dwutlenku węgla. Charakterystycznym elementem Bosco Verticale są rozległe balkony o wysięgu dochodzącym do 3,35 m, na których posadzono łącznie ponad 16,5 tys. roślin, w tym 730 drzew o wysokości od 3 do 6 metrów. O realizacji Boeri Studio pisze Maciej Lewandowski.

Bosco Verticale to zespół dwóch punktowców mieszkalnych o wysokości 112 i 80 m zlokalizowany w Mediolanie, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Projekt odpowiada na postulat dogęszczenia centrum i zwiększania bioróżnorodności oraz ma być inspiracją dla rozwiązań obniżających emisję dwutlenku węgla.

Roślinność nie tylko osłania przed wiatrem i bezpośrednim nasłonecznieniem oraz stanowi barierę akustyczną, ale też reguluje wilgotność, oczyszcza powietrze z pyłów i jest schronieniem dla ptaków i owadów. Budynki Bosco Verticale mieszczą 113 lokali o zróżnicowanej wielkości, a ich charakterystycznym elementem są rozległe balkony o wysięgu dochodzącym do 3,35 m, na których posadzono różnorodną zieleń.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum