Funkcja podąża za formą - o projekcie Muzeum Ognia Barbara i Oskar Grąbczewscy

2015-03-20 10:43
Muzeum Ognia w Żorach
Autor: archiwum serwisu Muzeum Ognia w Żorach. Podział elewacji na trójkątne pola wypełnione pasami laminowanej blachy miedzianej wzmacnia jej przestrzenna tektonikę; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Nasza praca polegała na wymyśleniu idei, nadaniu jej formy architektonicznej, a następnie na nieustannym adaptowaniu i dopasowywaniu funkcji do formy. Istotą ognia jest ruch i zmienność i to właśnie próbowaliśmy uchwycić w naszym projekcie – piszą główni autorzy budynku.

Muzeum Ognia to budynek, którego ostateczną funkcję określono wówczas, gdy istniała już jego forma. Postawione przed nami zadanie było następujące: stworzyć pawilon wystawienniczo-informacyjny, który stanie się wizytówkę Żor i będzie służył ich promocji. Działka leżąca przy wjeździe do miasta była świetnie wyeksponowana, ale trudna do zagospodarowania z uwagi na przecinające ją liczne magistralne sieci uzbrojenia. Analiza nazwy Żory, etymologicznie związanej ze słowami żar i ogień, pozwoliła nam w skomplikowanym kształcie obszaru możliwego do zabudowy dopatrzyć się skojarzenia z pełzającymi płomieniami.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum