Erasmus w Brazylii – studia na wydziale architektury uniwersytetu w Rio de Janeiro

2015-03-20 12:57 Tekst: Przemysław Witkowski
Erasmus w Brazylii
Autor: archiwum serwisu Jeden z dwóch budynków Wydziału Architektury w Niteroi; fot. Przemysław Witkowski

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Przemysław Witkowski pisze o swoich studiach na uczelni w Rio de Janeiro, które odbył w ramach wymiany studenckiej Erasmus Mundus.

W październiku 2011 roku aplikowałem do programu Eubranex na wyjazd do Brazylii, realizowanego w ramach wymiany Erasmus Mundus. Aplikacja odbywała się na Politechnice Wrocławskiej, za pośrednictwem Biura Współpracy Międzynarodowej. Udało mi się zebrać wymagane dokumenty, napisałem list motywacyjny i ostatniego dnia rekrutacji złożyłem je w Dziale Współpracy Międzynarodowej. Kilka tygodni później otrzymałem wiadomość o zakwalifikowaniu się do programu.

Na pięciomiesięczny wyjazd zapewniony był grant wysokości 1000 EUR miesięcznie, a koszty podróży były refundowane przez organizatora wymiany (w przeciwnym razie nie stać byłoby mnie na ten wyjazd, ponieważ bilety lotnicze w jedną stronę oscylowały wokół 1000 EUR). Po fali radości spowodowanej wyjazdem przyszły wątpliwości: właściwie co to za kraj? Czy wybrałem odpowiednie miasto? Jak sobie poradzę bez znajomości języka? Brazylię, która ma powierzchnię 8 milionów km², zamieszkuje 200 milionów ludzi, a językiem urzędowym jest portugalski. Znana jest ona z lasów tropikalnych i wielkiej rzeki, a Brazylijczycy z zamiłowania do piłki nożnej i samby. Kultura tego państwa ukształtowana przez epokę kolonialną oraz 200 lat niepodległości stanowi największe bogactwo kraju.

Czytaj też: Architektura: studia w Polsce. Jak wyglądają, jak się dostać, gdzie najlepiej studiować architekturę |

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum