Biblioteka publiczna w Szynwałdzie

2015-03-19 21:59 Tekst: Tomasz Głowacki
Biblioteka publiczna w Szynwałdzie
Autor: archiwum serwisu Biblioteka publiczna w Szynwałdzie, narożnik północno-zachodni z loggią czytelni na piętrze oraz tarasem od zachodu; fot. Jakub Certowicz

Budynek usytuowano na tarasowym zboczu. Choć skromny, został zaprojektowany z finezją. Centralne przełamanie, widoczne w bryle i dwuspadowym dachu, akcentuje plac i przeszkloną strefę wejściową – o realizacji biura Kucia Tyczyński pisze Tomasz Głowacki.

Szynwałd to typowa, ulicowa wieś Pogórza Karpackiego, gdzie wzdłuż wijącej się między pagórkami drogi porozrzucane są budynki o zróżnicowanej w charakterystyczny dla polskiego krajobrazu architekturze – od katalogowych, rozłożystych dworków i wysokich, kilkukondygnacyjnych domów, po nieliczne drewniane chaty o dwuspadowych dachach, jakby zrośnięte z ziemią i otoczeniem.

Centrum ponad trzytysięcznej miejscowości definiuje przystanek autobusowy, szkoła oraz neogotycki kościół na górce z remizą strażacką poniżej, a od otwarcia 11 listopada 2014 – także biblioteka publiczna.

Wśród mieszkańców wsi i całej gminy Skrzyszów nowy obiekt budzi duże zainteresowanie. Z jednej strony dzięki samej architekturze – współczesnej, neoregionalnej, która jest ewenementem na skalę co najmniej gminy; z drugiej dzięki temu, że siedzibę ma w nim prężnie działająca placówka, odgrywająca rolę wielozadaniowego „domu kultury”. Jej różnorodne propozycje adresowane są zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Odbywają się tam m.in. kursy tańca i szachów, przedstawienia teatralne, pokazy filmowe czy konferencje.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum