Dlaczego ogień? - o przyczynach powstania Muzeum Ognia Agnieszka Mika

2015-03-20 10:48
Muzeum Ognia w Żorach
Autor: archiwum serwisu Muzeum Ognia w Żorach, widok od strony południowej. W głębi budynek hotelu i wieża kościoła św. Apostoła Filipa i Jakuba. Nawet w pochmurny dzień budynek emanuje ognistym blaskiem; fot. Tomasz Zakrzewski / archifolio.pl

Inspiracją dla tematu przewodniego ekspozycji były tragiczne wydarzenia z 11 maja 1702 roku, kiedy to szalejący pożar strawił doszczętnie znaczną część miasta, a jego mieszkańców pozbawił dachu nad głową i dorobku całego życia. Od ponad trzystu lat, 11 maja, mieszkańcy gromadzą się wokół starówki z pochodniami w dłoniach, by rozjaśnić po zmroku centrum blaskiem ognia – pisze Agnieszka Mika ze spółki Nowe Miasto, które było odpowiedzialne za prowadzenie inwestycji.

W 2009 roku władze Żor, niespełna 60-tysięcznej miejscowości położonej przy drodze krajowej nr 81, łączącej Katowice ze Skoczowem i Wisłą, podjęły decyzję, by przy głównym wjeździe wybudować pawilon promocyjny, w którym potencjalni inwestorzy mogliby poznać historię miasta, jego atrakcje i walory. Pierwotny projekt zakładał, że w obiekcie znajdzie się przede wszystkim punkt informacyjny i sala konferencyjna, jednak w trakcie realizacji narodził się pomysł, by w jego piwnicach umieścić także muzeum poświęcone szeroko pojętym zagadnieniom ognia i energii.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum