Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie

2015-03-19 20:23 Tekst: Tomasz Żylski
Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie
Autor: archiwum serwisu Pawilon Józefa Czapskiego w Krakowie, projekt: ESAL, Danuta i Olga Fredowicz. Ogród przed pawilonem będzie połączony z ogrodami Pałacu Czapskich i pobliskiej ASP; il. dzięki uprzejmości pracowni

Obok Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, twórcy najcenniejszej kolekcji numizmatycznej w Polsce, stanie pawilon poświęcony jego wnukowi - Józefowi. Budynek zaprojektowało biuro ESAL - Danuta i Olga Fredowicz.

Józef Czapski, malarz, krytyk i pisarz, współtwórca paryskiej „Kultury”, swoje bogate archiwum przekazał w testamencie Muzeum Narodowemu w Krakowie. 20 lat po śmierci artysty jego pamiątki zostaną wyeksponowane w specjalnie zaprojektowanym obiekcie. Trzykondygnacyjny pawilon o powierzchni ponad 600 m2 powstaje w pobliżu Pałacu Czapskich, obecnej siedzibie Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego, i kamienicy Łozińskich, na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.

Oprócz funkcji muzealnych zaplanowano w nim kawiarnię i czytelnię oraz niewielką salę konferencyjną, a na dachu taras użytkowy. W budynku zostanie również odtworzony pokój Józefa Czapskiego z domu w Maisons- Laffitte, który przez 50 lat był siedzibą redakcji „Kultury”. Autorką aranżacji wystawy stałej jest Krystyna Zachwatowicz.

Nowe zagospodarowanie uzyska też ogród, połaczony z terenami zielonymi pobliskiej ASP. Realizacja kosztować ma 18 mln zł, a powstaje ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2016

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum