Hala Buddów w Warszawie
Z powodu złego stanu technicznego zdecydowano o wyburzeniu całego wnętrza hali i pozostawieniu tylko jej ścian zewnętrznych. Dzięki wykonaniu wieloprzęsłowych ram żelbetowych, o rozpiętości umożliwiającej swobodne kształtowanie planu, uzyskano między innymi jednoprzestrzenną salę o powierzchni ponad 200 m2 – o przebudowie zabytkowego pawilonu na terenie osiedla Koło II projektu Heleny i Szymona Syrkusów na centrum medytacyjne Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi pisze Marta Lewandowska z pracowni Grupa 5 Architekci.
WSM Osiedle Koło II
Po czterech latach intensywnej pracy nad modernizacją historycznego kompleksu Dworca Wrocław Główny możliwość pracy przy małym, kameralnym obiekcie była jak podświadomie oczekiwana odmiana. Szybko jednak stało się jasne, że projekt nie będzie należał do najłatwiejszych – chodziło bowiem o przebudowę zabytkowego pawilonu zlokalizowanego na terenie osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Koło II (proj. Helena i Szymon Syrkusowie, 1947-1956). Zespół ten, zwany również Koło-Wschód, to cenny przykład powojennego budownictwa mieszkaniowego stanowiącego kontynuację najlepszych idei architektury funkcjonalnej dwudziestolecia.
Kiedyś osiedle na wskroś nowoczesne i nowatorskie (dość wspomnieć, że sam Pablo Picasso wizytował plac budowy), dziś robi wrażenie nieco zaniedbanego. Zróżnicowane pod względem formy, wolno stojące domy zachowały jednak swój urok, kameralny charakter zabudowy zatopionej w zieleni oraz wiele oryginalnych detali. Wśród nadwerężonego zębem czasu, a zarazem wciąż fascynującego założenia, w jednym z budynków siedzibę ma Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu. W 2012 roku związek zgłosił się do pracowni Grupa 5 Architekci z prośbą o przygotowanie projektu kompleksowej modernizacji i rozbudowy dawnego magazynu materiałów budowlanych, przyległego do użytkowanego przez siebie obiektu.