Muzeum miejskie w Żorach
W ramach współpracy Katowickiej Strefy Ekonomicznej z władzami Żor rozbudowaną część zabytkowej willi w centrum przeznaczono na muzeum miejskie. Biura spółki KSE zajęły jedynie górne piętra historycznego obiektu.
Muzeum Miejskie w Żorach od 2000 roku działało przy lokalnym ośrodku kultury. Okazją do uzyskania własnej siedziby stała się przebudowa ponadstuletniej willi dla potrzeb Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ta instytucja, w której udziały ma Skarb Państwa, już od niemal dwóch dziesięcioleci promuje i wspiera procesy restrukturyzacji ciężkiego przemysłu, z jakiego słynął niegdyś Śląsk. Dzięki swej działalności tworzy też nowe miejsca pracy, co korzystnie wpływa na rozwój lokalnych społeczności. Żory, przez wiele lat odgrywające rolę sypialni dla robotników śląskich zakładów i kopalń, zyskały za jej sprawą „drugi oddech”.
To tu ulokowano siedzibę Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej. Wybrano do tego celu znajdującą się w opłakanym stanie technicznym willę, którą w 1908 roku wybudował Ferdynand Haering, ówczesny zastępca burmistrza miasta. Początkowo planowano przeznaczenie całego obiektu na cele administracyjne, lecz z biegiem czasu władze spółki i urzędu miasta doszły do porozumienia, aby w rozbudowanej części znalazła się siedziba muzeum. Działalność Specjalnej Strefy Ekonomicznej oprócz gospodarczej i komercyjnej została poszerzona o kulturalny mecenat. Ostatecznie w odremontowanej willi na dwóch górnych piętrach znalazły się pomieszczenia biurowe. W piwnicach planuje się komercyjną działalność gastronomiczną, a cały parter i nowy budynek przeznaczono na funkcje muzealne.