Wieżowiec De Rotterdam

2015-04-30 11:37 Tekst: Maciej Lewandowski
Wieżowiec DE Rotterdam
Autor: archiwum serwisu Wieżowiec De Rotterdam zaprojektowano jako wertykalne miasto. Program funkcjonalny zaplanowano tak, aby każda z funkcji znajdowała się w odrębnym bloku. Apartamenty zlokalizowano w wieży zachodniej, biura - w środkowej oraz w górnym bloku wieży wschodnej, której dolną część zajmuje hotel. Podium przeznaczono na parking (w podziemiu) i przestrzeń publiczną (nad ziemią); fot. Ossip van Duivenbode / De Rotterdam

Budynek zaprojektowano z intencją stworzenia wertykalnego miasta, którego różnorodne funkcje są rozdzielone w pionie – sklepy, mieszkania, biura, powierzchnie rekreacyjne, czterogwiazdkowy hotel i wielopoziomowy garaż. Trzy bryły o wysokości 150 metrów oparto na wspólnym, trzydziestometrowym podium i rozsunięto na odległość 7 metrów od siebie. Intensywność zabudowy wynosi 32, a całość ma łączną powierzchnię użytkową 160 000 m2. O realizacji OMA pisze Maciej Lewandowski.

De Rotterdam to największy budynek w Holandii. Ten wielofunkcyjny zespół zlokalizowano na Kop van Zuid, postoczniowym terenie w śródmieściu Rotterdamu, na południowym brzegu rzeki Maas. Inwestycja została zainicjowana w 1997 roku, a budowa rozpoczęta w 2009 i ukończona w 2013. Zespół zlokalizowano pomiędzy wieżowcem KPN autorstwa Renzo Piano i terminalem promowym. Trzy budynki o wysokości 150 m (44 piętra) oparto na wspólnym, trzydziestometrowej wysokości (sześciokondygnacyjnym) podium i rozsunięto na odległość 7 m od siebie. Intensywność zabudowy wynosi 32, a całość ma łączną powierzchnię użytkową 160 000 m2. De Rotterdam zaprojektowano z intencją stworzenia wertykalnego miasta, którego różnorodne funkcje są rozdzielone w pionie – sklepy, mieszkania, biura, powierzchnie rekreacyjne, czterogwiazdk0wy hotel i wielopoziomowy garaż. Wspólne, ośmiometrowej wysokości atrium rozciąga się na całej długości budynku i obsługuje wszystkie funkcje obiektu. Jego podłogi wyłożono naturalnym kamieniem, a ściany – mosiężnymi panelami.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum