Plac Wolności w Kielcach

2015-04-24 15:36 Tekst: Tomasz Żylski
Plac Wolności w Kielcach
Autor: archiwum serwisu Na placu znajdzie się między innymi sztuczna sadzawka i wbudowany w skarpę amfiteatr; il. dzięki uprzejmości EM4 Pracowni Architektury Brataniec

Konkurs na nową aranżację placu Wolności w Kielcach wraz z budową pod jego płytą parkingu wygrała eM4 Pracownia Architektury Brataniec.

Zagospodarowanie przestrzeni największego kieleckiego placu ma być jednym z ostatnich elementów prowadzonej od lat rewitalizacji zabytkowego śródmieścia – obejmującej w szczególności modernizację i rozbudowę systemu przestrzeni publicznych oraz zmianę organizacji ruchu kołowego w jego obrębie. Konkurs zorganizował Miejski Zarząd Dróg w Kielcach we współpracy z lokalnym oddziałem SARP.

Zwycięska praca zakłada m.in. podział placu na trzy czytelne strefy: reprezentacyjną, pozwalającą na organizację większych zgromadzeń i inscenizacji, rekreacyjną, z placem zabaw, sztuczną sadzawką oraz amfiteatrem wbudowanym w istniejącą skarpę, a także wypoczynkową z fontannami, ławkami, kładką i siłownią na wolnym powietrzu. Podziemny parking zaprojektowano jako dwupoziomowy w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej z oddzielnym zjazdem oraz wyjazdem. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie powierzchni dużych wykopów i zachowanie istniejącej zieleni oraz sieci – tłumaczą architekci.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2020

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum