Nowa odmiana domu - living-garden house w Izbicy i w Katowicach

2015-04-23 19:06 Tekst: Tomasz Osięgłowski
Living-Garden House
Autor: archiwum serwisu il. dzięki uprzejmości KWK Promes

Living-garden to próba redefinicji relacji między domem a ogrodem, nad którą biuro KWK Promes pracuje od kilku lat. W tym numerze przedstawiamy projekty sześciu domów, które ilustrują kolejne etapy idei i prezentujemy dwa, które według tej koncepcji zostały już zrealizowane.

Jeden znajduje się na malowniczej działce nad Jeziorem Zegrzyńskim, drugi – w Katowicach. Dzieli je około 300 kilometrów, kontekst, kompozycja, kształt bryły. Łączy – osoba architekta oraz idea, jaka przyświecała mu przy projektowaniu: autorska koncepcja living-garden.

To termin ukuty przez Roberta Koniecznego dla określenia nowego typu domów jednorodzinnych, których istotą jest jak najdalej posunięta integracja architektury z naturą – ich wzajemne przenikanie do tego stopnia, by zatrzeć czytelne granice wizualne i funkcjonalne. Zgodnie z tą ideą, strefa dzienna jest maksymalnie otwarta na ogród, a mieszczące część nocną piętro odseparowane od otoczenia, by zapewnić komfortowe warunki dla odpoczynku i dać mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum