Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu

2015-04-30 11:31 Tekst: Marlena Happach
Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu
Autor: archiwum serwisu Hala widowiskowo-sportowa w Toruniu. Południowy narożnik budynku. W głębi ciągi schodów wnikające między powłoki podwójnej elewacji; fot. Jakub Certowicz

Realizacja wielkokubaturowego obiektu sportowego w mieście słynącym ze zwartej, średniowiecznej zabudowy stanowiła duże wyzwanie. Hala nie nawiązuje do tradycji Torunia, raczej pokazuje jego potencjał i kierunek zmian.

Początki projektu toruńskiej hali sportowej sięgają 2009 roku, kiedy to lokalny MOSiR ogłosił przetarg na opracowanie jej koncepcji. Wbrew powszechnej praktyce oceniano nie tylko deklarowany koszt wykonania prac projektowych, ale także walory architektoniczne. Procedurę wygrało konsorcjum biur Dedeco oraz MD-Polska, które w 2010 roku rozpoczęły przygotowywanie dokumentacji. Dedeco należy obecnie do większych firm projektowo- inżynierskich w Polsce. Do najgłośniejszych w ostatnich latach realizacji pracowni należy budynek Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (MiNI, „A-m” 8/12) – nagrodzony m.in. przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. W projekcie toruńskiej hali zespół wspomagała spółka MD-Polska, specjalizująca się w obiektach sportowych. Dzięki tej współpracy w sierpniu 2014 roku w Toruniu oficjalnie otwarta została jedyna w kraju hala przygotowana do rozgrywania pełnego programu dyscyplin lekkoatletycznych w zawodach międzynarodowych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum