Pawilon Sztuki – o Fundacji Galerii Foksal i budynku przy ulicy Górskiego
W 2010 roku Fundacja Galerii Foksal zakupiła trzy górne piętra dawnego pawilonu Związku Rzemiosła Polskiego projektu Leszka Klajnerta wraz z zobowiązaniem wobec władz Warszawy, że przeprowadzi generalny remont obiektu i dostosuje jego fasady do sąsiedniej zabudowy.
W 1965 roku, na fali boomu na autorskie galerie sztuki powstające niejako w opozycji do oficjalnych placówek takich jak Biura Wystaw Artystycznych, założono w Warszawie Galerię Foksal. Od początku istnienia instytucja ta zajmuje kilka pomieszczeń w oficynie pałacu Zamoyskich, w którym notabene swoją siedzibę ma również SARP. Galeria Foksal aspirowała nie tylko do organizowania wystaw i wydarzeń artystycznych, ale i do rewizji podstaw ideowych uprawiania sztuki. (...) Była to w swoim czasie jedyna polska galeria z międzynarodowym programem i bardzo zdecydowanym profilem – pisze Anda Rottenberg w książce Sztuka w Polsce 1945-2005.
W latach 90., w związku z nasilającymi się problemami finansowymi, przy galerii utworzono fundację, której rolą było zapewnienie środków na realizację wystaw i działalność wydawniczą. Do jej założycieli należeli młodzi krytycy: Joanna Mytkowska, Adam Przywara i Adam Szymczyk.