Nagroda Pritzkera dla Freia Otto

2015-04-30 11:34 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Nagroda Pritzkera dla Frei Otto
Autor: archiwum serwisu Zadaszenie głównych obiektów sportowych w monachijskim Parku Olimpijskim powstałym na letnie igrzyska w 1972 roku, projekt: Frei Otto, Behnisch + Partner i inni, realizacja: 1968-1972, fot. Christine Kanstinger/dzięki uprzejmości Atelier Frei Otto Warmbronn

Myślę, że Frei Otto był architektem, który nie przestawał pytać „powietrza”, czym chciałoby się stać. Nie przestawał myśleć o tym, jak opakować „powietrze” lub „przestrzeń” za pomocą minimum materiału i siły – mówił podczas ceremonii wręczenia Pritzkera Shigeru Ban, który wspólnie z Otto projektował słynny pawilon Japonii na Expo 2000 w Hanowerze, a zarazem laureat nagrody z ubiegłego roku.

Frei Otto, niemiecki architekt i inżynier, uznawany za pioniera nowoczesnych, lekkich konstrukcji, został laureatem Nagrody Pritzkera 2015. Zmarł 9 marca tego roku w wieku 89 lat, na kilka tygodni przed ceremonią jej wręczenia. O przyznaniu jednego z najistotniejszych wyróżnień, jakimi może zostać uhonorowany architekt, dowiedział się dzięki wizycie reprezentantów kapituły w swoim domu pod Stuttgartem. Myślę, że Frei Otto był architektem, który nie przestawał pytać „powietrza”, czym chciałoby się stać. Nie przestawał myśleć o tym, jak opakować „powietrze” lub „przestrzeń” za pomocą minimum materiału i siły – podsumował jego twórczość Shigeru Ban, laureat ubiegłorocznej nagrody.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum