Wystawa estońska – Grand Prix

2015-08-21 11:09 Tekst: Agnieszka Dąbrowska
Wystawa estońska - Grand Prix
Autor: archiwum serwisu Lokal partii Unified Estonia zaaranżowany na potrzeby Praskiego Quadriennale z logiem organizacji pośrodku oraz Barcelona Chair zaprojektowanym przez Miesa van der Rohe. Fot. Martina Novozamska/serwis prasowy

Prezentacja estońska była spektaklem na żywo, granym przez aktorów podszywających się pod członków nowej politycznej partii, ale i samych widzów nie od razu świadomych manipulacji.

Opis autorski

Unified Estonia to otwarta platforma, którą można dostosować do potrzeb każdego kraju. Szczególnie zachęcamy do kontaktu osoby z państw, gdzie historia demokracji jest krótka (państwa Europy Wschodniej, itd.) oraz takich, gdzie jest ona zagrożona (Grecja, Francja, Włochy, itd.). Oferujemy wysokiej jakości know-how dotyczący tego, w jaki sposób przejmować władzę. Kontaktujcie się z nami, jeśli jesteście zainteresowani tworzeniem politycznej partii w swoim kraju i wygraną w wyborach. Nasza oferta obejmuje: – podstawowy know-how w dziedzinie zakładania partii – budowanie organizacji (w tym młodzieżówek) – tworzenie haseł (i programu, jeśli jest on konieczny) zgodnych z potrzebami Waszego kraju – tworzenie wizualnej identyfikacji (...) – prowadzenie kampanii – atakowanie oponentów – manipulowanie mediami (...).

Uzasadnienie jury

Ta produkcja rozszerza ideę tego, czym może być teatr za sprawą scenografii. Projekt i narracja są ze sobą całkowicie stopione. Zamiast po prostu odbijać rzeczywistość, teatr staje się tu rzeczywistością. Czyniąc to, przekształca się w politykę i ujawnia moc politycznej manipulacji oraz niebezpieczeństwa tkwiące w populizmie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum