Pawilon na Cmentarzu Powstańców Warszawy

2015-08-23 17:34
Pawilon na Cmentarzu Powstańców Warszawy
Autor: archiwum serwisu Dach pawilonu będzie wsparty na słupach ukrytych po wewnętrznej stronie. Źródło: materiały prasowe inwestora

Na terenie Cmentarza Powstańców na warszawskiej Woli stanie izba pamięci projektu Piotra Bujnowskiego, Kaliny Jędrak, Macieja Koczocika, Krzysztofa Makowskiego i Martyny Rowickiej.

Cmentarz Powstańców Warszawy uznawany jest za największą wojenną nekropolię w Europie. Spoczywa tu ponad 100 tys. osób, których szczątki ekshumowano z terenu całego miasta. Projekt założenia w 1946 roku opracowali Romuald Gutt i Alina Scholtz. W maju tego roku stołeczne władze rozstrzygnęły konkurs na koncepcję Izby Pamięci, w której znajdzie się wystawa dokumentująca życie w okupowanej Warszawie oraz historię samego cmentarza. Zwycięska praca zakłada realizację obiektu w formie betonowej, monolitycznej bryły, nad którą unosić się będzie dach wsparty na słupach ukrytych po wewnętrznej stronie. Powierzchnia użytkowa pawilonu wyniesie blisko 600 m². W założeniu autorów budynek ma być zwieńczeniem starań o utrwalenie pamięci i tożsamości poległych mieszkańców Warszawy. Będzie zbudowany z materiałów, które z czasem ulegają przemianie, starzeją się, pamiętają i zapamiętują.

Rozpoczęcie realizacji: po 2017

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum