OSSA Kraków 2015

2015-08-22 20:07 Tekst: Krzysztof Wojdała
Ossa Kraków 2015
Autor: archiwum serwisu Gigantyczne litery klejone przez grupę Miastologii. Na drugim planie modułowe siedziska zbudowane przez grupę palce lizać. Fot. Michał Natorski

Relacja z letniej edycji warsztatów studenckich, które odbyły się w dniach 12-18 lipca pod hasłem Kontra. Wydarzenie opisuje ambasador „A-m” Krzysztof Wojdała.

12 lipca w Krakowie spotkała się ponad setka studentów architektury, by jak co roku spędzić razem intensywny, pracowity tydzień. Organizatorem tegorocznej, letniej edycji, największych w Polsce warsztatów architektonicznych było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Studentów Architektury, a krakowski oddział SARP wsparł działania studentów. Tematem przewodnim spotkania była Kontra, która odnosi się do wielu aspektów mających wpływ na architekturę i urbanistykę miast. Celem spotkania było pokazanie różnorodnych form przeciwstawiania się istniejącemu porządkowi. Tuż po zakwaterowaniu w hostelu przy Plantach i wspólnym posiłku, odbyło się oficjalne otwarcie w auli głównej ASP w Krakowie, podczas którego uczestnicy zostali przydzieleni do grup tutorskich. Uroczystość wzbogaciły wykłady historyk sztuki Doroty Jędruch oraz architektów Francesco Marullo i Krzysztofa Nawratka, prowadzącego jedną z grup. Drugiego dnia uczestnicy przemierzyli krakowski szlak modernizmu, poznali urok Nowej Huty (Teatr Ludowy, Blok Szwedzki) oraz najnowsze krakowskie realizacje m.in. Cricotekę i MOCAK. Praca w grupach rozpoczęła się trzeciego dnia warsztatów. Tego dnia najbardziej wyróżniała się grupa, której tutorkami były Anna Gulińska i Andrea Borner (Urban Strategies). Przygotowały one wcześniej wstępne scenariusze działań dla swojej grupy, realizowane m.in. w szkole nurkowania na Zakrzówku (studenci kręcili film podczas nurkowania z gipsowymi modelami). W drugiej części dnia odbyła się pierwsza seria wykładów tutorów w Forum Designu (Anny Gulińskiej, Andrei Borner, Michała Obarzanowskiego, Macieja Stera, Michała Paleji, Krzysztofa Nawratka, Michała Jaworskiego), podczas których opowiadali oni o działalnościach swoich pracowni, laboratoriów. Ostatni wykład, który odbył się w Międzynarodowym Centrum Kultury, traktował m.in. o możliwościach wpływania na kształt naszych miast, a poprowadziła go aktywistka miejska Joanna Erbel.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum