Więcej światła czyli Refleks

2015-08-23 15:44 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Więcej światła czyli Refleks
Autor: archiwum serwisu Testowa wersja instalacji doświetlającej Refleks na ul. Szpitalnej w Warszawie. Fot. serwis prasowy

W Warszawie można już oglądać instalację doświetlającą, która zwyciężyła w ubiegłorocznym konkursie BMW/Urban/Transforms zorganizowanym przez BMW Group oraz Fundację Bęc Zmiana. Obiekt powstał według koncepcji, którą projektantka Joanna Piaścik przygotowała we współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej.

12 czerwca w podwórku przy ulicy Szpitalnej 6 w Warszawie zainaugurowano instalację doświetlającą Refleks przygotowaną według projektu Joanny Piaścik. Praca została wyłoniona w konkursie BMW/Urban/Transforms zorganizowanym przez BMW Group oraz Fundację Bęc Zmiana. Konkurs miał na celu wskazanie najciekawszych prac realizujących w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju, dzięki któremu miasto może się stać miejscem bardziej przyjaznym dla mieszkańców. Poszukiwano koncepcji odpowiadającej na konkretny, lokalny problem, ale jednocześnie takiej, która mogłaby zostać zastosowana w różnych lokalizacjach. Propozycja Joanny Piaścik jest pomysłem na doświetlanie fasad zorientowanych w kierunku północnym. Opiera się na wykorzystaniu światła słonecznego odbitego od dobrze nasłonecznionych ścian znajdujących się obok budynków i przekierowaniu go do sąsiadów. Punktem wyjścia dla projektu było moje osobiste doświadczenie. Okna mieszkania, które zajmowałam, skierowane były na wschód. Słońce wpadało tylko w godzinach porannych, a po południu dostawałam jeszcze bonus słońca odbitego od okien sąsiadów po przeciwnej stronie ulicy. Od kilku lat myślałam, w jaki sposób zatrzymać i wykorzystać ten efekt. Źródłem pomysłu była również zabawa lustrzanym zajączkiem – tłumaczy autorka, która na co dzień zajmuje się wzornictwem przemysłowym.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum