Zieleń po berlińsku
Zaplanowana na przyszły rok międzynarodowa wystawa ogrodowa IGA Berlin 2017 zajmie ponad 100 ha w dzielnicy Marzahn-Hellersdorf, będącej jednym z większych europejskich zespołów osiedli z wielkiej płyty. Ekspozycję pod tytułem Morze kolorów będzie można zwiedzać od 13 kwietnia do 15 października 2017 roku. Pozostaną po niej trwałe inwestycje o wartości 81 mln euro – z Andreą Gerischer, kierownik projektu w spółce IGA Berlin 2017, o realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia rozmawia Hubert Trammer.
Podczas czerwcowej edycji Warszawskich Rozmów Architektonicznych zaprezentowała Pani plany związane z Międzynarodową Wystawą Ogrodową IGA Berlin 2017, która rozpocznie się w kwietniu. Takie wystawy mają w Niemczech długą tradycję. Między rokiem 1865 a 1907 odbyło się ich siedem. Od roku 1953 w Niemczech Zachodnich organizowane były Międzynarodowe Wystawy Budowy Ogrodów – Internationale Gartenbauaustellung i ogólnokrajowe pokazy Bundesgartenschau. Od kilku dekad odbywają się również przygotowywane przez landy regionalne prezentacje Landesgartenschau. Co sprawia, że wystawy ogrodowe są w Pani kraju tak popularne?
Niemcy kochają ogrody i ogrodnictwo. Pokazują to liczne ogródki w niemieckich miastach, a także ogrodnicze czasopisma i audycje telewizyjne. Takie wystawy są okazją do zapoznania się z nowościami, sposobami sadzenia roślin, które znajdują bezpośrednie zastosowanie w prywatnych ogrodach. To także festiwale z różnymi atrakcjami kulturalnymi, warsztatami, czy – jak podczas IGA 2017 w Berlinie – kolejką linową.