Urban Interventions. Personal Projects in Public Spaces

2016-07-29 12:28 Tekst: Daniel Załuski
Urban interventions. Personal projects in public space
Autor: archiwum serwisu Urban interventions. Personal projects in public spaces, red. Robert Klanten, Matthias Hübner, Gestalten 2010

W książce pod redakcja Roberta Klantena i Matthiasa Hübnera przedstawiono różnego typu artystyczne interwencje z całego świata. Przybliżają one współczesną sztukę szerokiej publiczności, wyciągając ją z zatęchłych muzeów i galerii na światło dzienne. Są także swoistym sygnałem dla architektów i urbanistów, by poszukiwać dla nich miejsca we współczesnych realizacjach – recenzja Daniela Załuskiego.

Książka jest albumem prezentującym działania artystyczne w miejskiej przestrzeni publicznej z pogranicza współczesnej rzeźby, malarstwa, street artu, performance’u, instalacji i nieformalnych przedsięwzięć aktywistów miejskich. W znaczący sposób ubarwiają one nasze miasta, pozwalają na odrobinę żartu, refleksji, czasem zmuszają do buntu i zbiorowej kontestacji. Przybliżają współczesną sztukę szerokiej publiczności, wyciągając ją z zatęchłych muzeów i galerii na światło dzienne. Sprowadzają Autor w sposób czytelny pokazuje szczegółowe rozwiązania, które pomagają minimalizować bariery architektoniczne, w tym systemowe znakowanie ciągów pieszych dla osób niewidomych i niedowidzących, projektowanie pochwytów, schodów, pochylni.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum