Rozbudowa kościoła w Rokietnicy

2016-07-29 13:32 Tekst: Paweł Kobryński,Wojciech Krawczuk
Kościół w Rokietnicy
Autor: archiwum serwisu Trójkątne ściany z fasadami aluminiowo-szklanymi zintegrowanymi z witrażami ze szkła wielobarwnego sprowadzanego z Niemiec i Holandii. Fot. Tomasz Hejna Lagomphoto

Nową bryłę zaprojektowano na planie krzyża greckiego, którego jedno z ramion styka się z dawnym prezbiterium. W nawiązaniu do neogotyckiej świątyni z czerwonej cegły zaproponowano przekrycie z miedzianej blachy – o realizacji projektu piszą jego autorzy Paweł Kobryński i Wojciech Krawczuk z biura Front Architcts.

Początek

Kościół pw. Chrystusa Króla w podpoznańskiej wsi Rokietnica, położony przy ulicy Szamotulskiej, to dawny zbór ewangelicki, który zbudowano około 1890 roku z fundacji właścicieli miejscowości rodziny von Hantelmann. Budynek powstał w charakterystycznej dla architektury pruskich kościołów ewangelickich stylistyce neogotyckiej, w tym wypadku z niewielką ilością detalu. Po drugiej wojnie światowej obiekt został przejęty na potrzeby parafii katolickiej i pozbawiony pierwotnej dekoracji wnętrz.

Rokietnica to niewielka, lecz stale rozrastająca się miejscowość licząca dziś około 5000 mieszkańców. Tamtejszy proboszcz, ksiądz Tadeusz Lorek, podjął się trudnego zadania. Czym innym jest budowa nowej świątyni, a czym innym rozbudowa istniejącego obiektu. Parafia prowadziła rozmowy na temat inwestycji z kilkoma pracowniami, które przygotowały wstępne koncepcje. Jednak współpraca kończyła się patem na linii twórca-konserwator, który bazując na swoim doświadczeniu, wiedzy i osobistej wrażliwości zdecydował o poszukiwaniu nowych projektantów. W tym trudnym momencie przypadek, polecenie, dobra opinia, kto wie w jakiej kolejności i z jakiej przyczyny, zdecydowały o spotkaniu zamawiającego z pracownią Front Architects (Paweł Kobryński, Wojciech Krawczuk i Marcin Sakson).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum