Konzerthaus Blaibach

2016-07-29 12:22
Konzerthaus Blaibach
Autor: archiwum serwisu Wnętrze sali koncertowej w Blaibach. Fot. Edward Beierle fotodesign

W ciągu dwóch lat od ukończenia budowy Konzerthaus Blaibach rozsławił niewielką miejscowość na łamach najważniejszych europejskich czasopism architektonicznych. To budynek bezkompromisowy, łączący nowoczesność i wątki nawiązujące do lokalnej historii.

Obiekt powstał w liczącej 2 tys. mieszkańców miejscowości wypoczynkowej, położonej na terenie Lasu Bawarskiego w południowo-wschodnich Niemczech. Malejąca liczba turystów i postępujące wyludnienie skłoniły lokalne władze do poszukiwania możliwości rewitalizacji podupadającego centrum miasteczka. Szansa nadarzyła się wraz z ogłoszeniem przez rząd Bawarii programu „Ort schafft Mitte”, mającego na celu wzmocnienie wspólnot zamieszkujących tereny wiejskie poprzez tworzenie nowych centrów dla lokalnych społeczności. Na konkurs wpłynęły zgłoszenia z 85 gmin, spośród których wybrano 10 propozycji, w tym projekt nadesłany przez Blaibach.

Z inicjatywą budowy sali koncertowej wraz z domem kultury wyszedł Thomas E. Bauer, znany śpiewak operowy urodzony w pobliskim Metten. Opracowanie projektu powierzono pracowni Peter Haimerl Architektur z Monachium. Choć pomysł spotkał się ze sprzeciwem części mieszkańców, którzy obawiali się wysokich kosztów utrzymania obiektu, ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum