Brick Award 2016

2016-07-29 12:26 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Brick Award 2016
Autor: archiwum serwisu Dom 1014 w Barcelonie. Proj. Harquitects. Fot. serwis prasowy

Tegoroczna, siódma już edycja konkursu Wienerberger Brick Award upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną architekturą. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

Międzynarodowy konkurs Wienerberger Brick Award odbywa się co dwa lata. Został powołany w 2004 roku w celu uhonorowania wybitnej architektury ceglanej. Od 2013 roku, również w trybie dwuletnim, organizowana jest polska edycja nagrody. Warto podkreślić, że zastosowanie produktów organizatora – firmy Wienerberger – nie jest warunkiem udziału w konkursie. Tegoroczna, siódma już edycja upłynęła pod znakiem wyzwań związanych z ociepleniem klimatu. Kierunek ten mocno zaznaczył się w decyzjach jury – zwyciężyły budynki opierające się na wykorzystaniu tradycyjnych technologii i materiałów, ale też wyróżniające się ponadprzeciętną jakością estetyczną. W poprzednich edycjach nominacje do nagrody zgłaszane były przez krytyków i dziennikarzy. Tym razem architekci sami nadsyłali swoje realizacje. Na konkurs wpłynęło ponad 600 projektów z 55 krajów, spośród których jury wybrało 50 finalistów. Był wśród nich także jeden budynek z Polski – Gdański Teatr Szekspirowski autorstwa włoskiego projektanta Renato Rizziego (współpraca ze strony polskiej: Studio A4, „A-m” 11/2014).

W czasie uroczystej gali, która odbyła się 19 maja 2016 roku w Wiedniu, wręczono nagrody główne oraz ogłoszono zwycięzców pięciu kategorii konkursowych. Nagrodę główną otrzymały dwie realizacje – biurowiec 2226 w Lustenau w Austrii projektu Baumschlager Eberle oraz Dom 1014 w Barcelonie pracowni Harquitects. Nazwa pierwszej inwestycji odnosi się do rewolucyjnej, choć prostej idei – w budynku nie ma wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji, a mimo to temperatura w jego wnętrzach utrzymuje się na poziomie pomiędzy 22 a 26 stopni przez cały rok. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum