Centrum Dialogu Przełomy najlepsza przestrzeń Europy

2016-07-29 12:25 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Centrum Dialogu Przełomy
Autor: archiwum serwisu Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, projekt: KWK Promes. Fot. Juliusz Sokołowski/dzięki uprzejmości KWK Promes

Prestiżowa Europejska Nagroda za Miejską Przestrzeń Publiczną (European Prize for Urban Public Space) po raz pierwszy powędrowała do Polski. Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes otrzymało ją ex aequo z projektem renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii.

4 lipca w Centrum Kultury Współczesnej CCCB w Barcelonie odbyła się ceremonia wręczenia European Prize for Urban Public Space 2016. Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną przyznano ex aequo Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie projektu Robert Konieczny – KWK Promes („A-m” 4/16) oraz renowacji systemu nawadniania w ogrodach termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii wykonanej według koncepcji Cavaa Arquitectes. W Szczecinie doceniona została przestrzeń publiczna o ogromnym znaczeniu symbolicznym i emocjonalnym – w mieście, w którym po drugiej wojnie wymieniona została cała prawie ludność, stworzony został plac, będący jednocześnie muzeum i pomnikiem.

Podczas gdy na powierzchni placu toczy się codzienne życie, w muzeum pod posadzką, odkrywać można współczesną, niezwykle ważną dla poczucia tożsamości obecnych mieszkańców historię. Poprzez przyznanie równorzędnej nagrody projektowi w Caldes de Montbui jury doceniło umiejętność kultywowania tradycji i współpracy lokalnej społeczności dla osiągnięcia wspólnego celu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum