Migocąca fasada i szklane stropy – o koncepcji biurowca Bałtyk Paweł Natkaniec i Karol Olechnicki

2017-07-28 12:41 Tekst: Paweł Natkaniec, Karol Olechnicki
Biurowiec Bałtyk w Poznaniu
Autor: archiwum serwisu Wielkogabarytowe podpory o średnicy 1170 mm wykonano z betonu B60 (C50/60) zbrojonego prętami Ø40 mm. Przecinają one pozostałe elementy konstrukcyjne (słupy, belki, stropy) i łączą się głowicami na 5 i 7 piętrze, FOT. Dzięki uprzejmości pracowni Natkaniec Olechnicki Architekci

Podczas projektowania i realizacji mieliśmy do czynienia z wieloma ciekawymi zagadnieniami technicznymi i estetycznymi. Jednym z nich na pewno było uzyskanie materiału fasady z odpowiedniej wielkości cienkościennych elementów betonowych. Musieliśmy wziąć pod uwagę zarówno możliwości ich prefabrykacji i montażu, jak również wytrzymałość i charakter. Szukaliśmy wykonawcy, który zapewniłby prefabrykaty o ostrych krawędziach i zdającej się migotać powierzchni. Ostatecznie na elewacji pojawia się kilkaset typów takich elementów, w tym, z uwagi na geometrię rzutu, wiele niepowtarzalnych.

Praca przy projekcie budynku, który nie ma ani jednej powtarzalnej kondygnacji, a każda z nich raz uskakuje, raz nadwiesza się, zapowiada konieczność dużej dyscypliny. Niemniej współpraca z holenderskim studiem MVRDV w roli architekta lokalnego stanowiła dla nas nobilitację. Nasze biuro przygotowało dokumentację techniczną, koordynowało projekt z przedstawicielami różnych branż oraz prowadziło cykliczne nadzory nad budową. Podczas projektowania i realizacji mieliśmy do czynienia z wieloma ciekawymi zagadnieniami technicznymi i estetycznymi. Jednym z nich na pewno było uzyskanie materiału fasady z odpowiedniej wielkości cienkościennych elementów betonowych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum