Hotel Indigo w Krakowie

2017-07-28 12:03 Tekst: Krzysztof Zięba
Hotel Indigo w Krakowie
Autor: archiwum serwisu Widok kamienicy od strony południowej. Elewacja utrzymana jest w dwóch odcieniach zieleni, kontrastującej z białymi sztukateriami i obramieniami okien. Początkowo planowano szaroróżowy kolor ścian, zmieniono go jednak by przywrócić wygląd zbliżony do pierwotnego, Fot. Bartłomiej Senkowski

Ochroną konserwatorską objęta była tylko elewacja hotelu. Jej kolorystykę i detale odtworzono na podstawie archiwaliów i odkrywek, ale projektanci z biura SAO zadbali, by nawiązania do historii widać było także we wnętrzach – pisze Krzysztof Zięba.

Hotel Indigo® Krakow – Old Town położony jest przy przy ul. św. Filipa w krakowskiej dzielnicy Kleparz. Zgodnie ze strategią inwestora, sieci InterContinental Hotels Group, wnętrze każdego obiektu ma nawiązywać do miejsca, w którym jest zlokalizowany. W tym przypadku zmodernizowano historyczną kamienicę z 1836 roku, w której przez lata mieściły się mieszkania, a na parterze działał sklep z sukniami ślubnymi. Kolorystykę elewacji (zielono-biała) oraz odtworzone detale dobrano na podstawie archiwalnych dokumentów oraz odkrywek. Ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków objęta została jedynie elewacja, ale projektanci z biura SAO zadbali, by nawiązania do historii widać było także wewnątrz. Odnowiono zachowane części wystroju, a zniszczone, takie jak płytki w korytarzu zastąpiono podobnymi. Części odzyskane z rozebranych pieców kaflowych użyto z kolei do wykończenia recepcji oraz baru. Na ścianie wisi tablica z informacjami na temat historii budynku i okolicy. Parter to część dostępna także dla osób z zewnątrz. Bar ze ścianami i sklepieniem z czerwonej cegły zdobi obłożony zielonymi kaflami kontuar.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum