Festiwal Budownictwa Naturalnego

2017-07-28 12:07 Tekst: Krzysztof Zięba
Festiwal Budownictwa Naturalnego
Autor: archiwum serwisu Dom z zielonym dachem wykonanym metodą gospodarczą, Kotlina Kłodzka, projekt: Biohabitat Opole, architekt: Jacek Gałąska; Fot. Magdalena Górska EKODAMAART/materiały prasowe OSBN

Czerwcowe warsztaty w ogrodach BUW to inicjatywa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN). Można było poznać podstawowe techniki i materiały używane w tym alternatywnym nurcie architektury. W ciągu dwóch weekendowych dni odbyły się m.in. pokazy wykonywania glinianych dekoracji sgraffito, nakładania glinianych tynków i budowy ścianek działowych z ubijanej ziemi – relacja Krzysztofa Zięby.

W centrum Warszawy rozstawili kostki prasowanej słomy, wiadra z gliną i szalunki wypełnione konopno-wapienną masą. Wznosili ściany, zacierali mydłem tynki i odpowiadali na pytania. Czerwcowe warsztaty w ogrodach BUW to inicjatywa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego (OSBN). Można było poznać podstawowe techniki i materiały używane w tym alternatywnym nurcie architektury. W ciągu dwóch weekendowych dni odbyły się m.in. pokazy wykonywania glinianych dekoracji sgraffito, nakładania glinianych tynków i budowy ścianek działowych z ubijanej ziemi. W tym samym czasie wewnątrz gmachu trwały wykłady i dyskusje. Słuchacze interesowali się zwłaszcza praktycznymi problemami związanymi z realizacją i eksploatacją tzw. ekologicznych domów. Domy ze słomy i gliny wciąż są traktowane jako ciekawostka, zaś zgodnie ze stereotypowym wyobrażeniem inwestorem w takim przypadku jest brodaty hipis w sandałach i słomkowym kapeluszu.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum