Centrum Edukacyjne Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze

2017-07-28 12:35 Tekst: Maciej Lewandowski
Centrum Edukacyjne Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze
Autor: archiwum serwisu Na dachu obiektu zasadzono drzewa i zaprojektowano zielone tarasy, Fot. © Hufton + Crow, Zdjęcia dzięki uprzejmości: Heatherwick Studio i CPG Consultants Pte. Ltd.

Projekt budynku wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Architekci z Heatherwick Studio zaprojektowali współczesny obiekt edukacyjny, w którym najważniejsza stała się ogólnodostępna, otwarta przestrzeń wspólna, w której zachodzą swobodne interakcje pomiędzy poszczególnymi grupami użytkowników i którą łatwo można adaptować do różnych potrzeb. Krzywoliniowa bryła obiektu przekłada się na skomplikowaną geometrię konstrukcji, w której jedynymi pionowymi elementami są ściany klatek schodowych i wind przechodzące przez całą wysokość budynku. Natomiast każdy słup jest odchylony od pionu pod innym kątem, a obrys każdego kolejnego stropu międzykondygnacyjnego ma nieco inną krzywiznę – o najnowszej realizacji Heatherwick Studio pisze Maciej Lewandowski.

Projekt Centrum Edukacyjnego Uniwersytetu Technologicznego Nanyang (NTU) w Singapurze powstał w wyniku międzynarodowego konkursu. Architekci z Heatherwick Studio stworzyli współczesny obiekt edukacyjny, w którym najważniejsza stała się ogólnodostępna, otwarta przestrzeń wspólna, w której zachodzą swobodne interakcje pomiędzy poszczególnymi grupami użytkowników i którą łatwo można adaptować do różnych potrzeb. NTU promuje wartości zrównoważonego rozwoju nie tylko w swojej działalności edukacyjnej (1,2 miliarda dolarów na prowadzenie badań naukowych w tej dziedzinie), ale również inwestycyjnej. W 2013 roku projekt centrum edukacyjnego otrzymał Green Mark Platinum Award przyznawaną przez Building and Construction Authority, renomowaną, krajową organizację zajmującą się efektywnością energetyczną budynków.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum