Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

2017-08-31 11:55
Rozbudowa Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Centrum Nauki Kopernik powstało w 2011 roku według projektu RAR2 Laboratorium Architektury. Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego stanie w południowo-wschodniej części działki, na terenie obecnego parkingu, i będzie spięta z gmachem za pomocą zawieszonego łącznika

Obok Centrum Nauki Kopernik stanie wkrótce nowy obiekt. Jego projekt opracował wrocławski oddział biura Heinle Wische und Partners.

Koncepcję budynku wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez dyrekcję placówki we współpracy z SARP-em. Trzykondygnacyjny obiekt stanie po południowej stronie gmachu głównego i pomieści zespół laboratoriów pod wspólną nazwą Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego. Ma to być pierwszy w Polsce ośrodek pozwalający na prowadzenie interdyscyplinarnych badań w zakresie procesu uczenia się. W budynku znajdzie się m.in. warsztat programistyczny i mechatroniczny, gabinety indywidualnej pracy naukowców, sale seminaryjne udostępniane partnerom zewnętrznym, centrum coworkingowe oraz specjalna przestrzeń FabLab, której eksperymentalny program został przygotowany we współpracy z Transformative Learning Technologies Lab Uniwersytetu Stanforda. Fablab to pracownia wyposasażona w narzędzia tradycyjne (młotki, śrubokręty) i nowoczesne (drukarki 3D, wycinarki laserowe). Podczas zajęć uczestnicy definiują problemy i poszukują sposobów ich rozwiązania, m.in. tworząc i testując prototypy. Pedagogika Fablabów wywodzi się z przekonania, że dzieci najlepiej uczą się, budując konkretne przedmioty i dzieląc się z innymi nabytą wiedzą oraz umiejętnościami – czytamy w programie. Prostą, zwartą bryłę nowego budynku pokryje elewacja z wypełnionych powietrzem poduszek ETFE. W dolnej partii zaprojektowano przeszklenie, dzięki któremu obiekt będzie się otwierać na Wisłę i Wybrzeże Kościuszkowskie, a w narożnikach od strony północnej i południowej – charakterystyczne podcienia. Powierzchnia użytkowa gmachu wyniesie 4400 m2. Jak informuje Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik, projekt znajduje się obecnie na skróconej liście instytucji, mogących ubiegać się o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji szacowany jest na 55 mln zł.

Zakończenie realizacji 2020

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum