Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017

2017-08-31 11:53 Tekst: Krzysztof Chwalibóg
Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017
Autor: archiwum serwisu Nagroda w kategorii Budynki Historyczne: Ośrodek Parafialny Malahide, Irlandia, projekt: Sean Harrington Architects; Fot. archiwum nagrody

Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.

W czerwcu rozstrzygnięta została czwarta edycja konkursu o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne. Pierwsza odbyła się w 2008 roku z inicjatywy autora tekstu. Jako kierujący programem pracy Architektura dla Wszystkich II regionu Międzynarodowej Unii Architektów, uznałem, że działanie tej grupy nie może ograniczać się do spotkań seminaryjnych dotyczących technicznych wymogów powszechnej dostępności. „Architektura dla wszystkich” powinna być dostępna, ale też przyjazna, inspirująca. Przy poparciu dwóch byłych prezydentów UIA możliwa okazała się organizacja konkursu wyróżniającego takie realizacje.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum