Historia miejsca – Tomasz Żylski

2017-08-31 12:15 Tekst: Tomasz Żylski
Historia miejsca – Tomasz Żylski
Autor: archiwum serwisu Sześciokondygnacyjny blok zrealizowany w latach 60. dla dyplomatów ambasady ZSRR. W miejscu wyburzonego w 2015 roku obiektu stoi dziś SZUCHA Premium Offices; Fot. Nicholas Lelewski

Aleja Szucha, wytyczona w drugiej połowie XVIII wieku jako część założenia tak zwanej osi stanisławowskiej, należy do najbardziej prestiżowych ulic Warszawy. Z nowo powstałym biurowcem sąsiadują tu siedziby ministerstw, ambasad oraz Trybunału Konstytucyjnego.

Od połowy XIX wieku na terenie między aleją Szucha a dzisiejszą aleją Wyzwolenia rozciągały się zabudowania koszar elitarnego Litewskiego Pułku Lejbgwardii. To tu, na skraju koszar, przy nowo wytyczonej ulicy Litewskiej, w 1895 roku powstała niewielka neorenesansowa willa dla Marii Agapijew, żony jednego z carskich generałów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości piętrowy pałacyk zakupił bankowiec i mecenas sztuki Andrzej Rotwand, syn Stanisława Rotwanda, jednego z inicjatorów założenia Politechniki Warszawskiej, współtwórcy słynnej szkoły technicznej Wawelberga i Rotwanda oraz Fundacji Tanich Mieszkań na warszawskiej Woli. Po wojnie na mocy dekretu Bieruta budynek przejęło państwo. Przez krótki czas mieszkał w nim marszałek Michał Rola-Żymierski, ówczesny minister obrony narodowej. W 1961 roku nieruchomość przekazano w użytkowanie ambasadzie ZSRR, która zaadaptowała obiekt na przedszkole dla dzieci swoich pracowników, a na wolnej części parceli, bliżej ulicy, zrealizowała sześciokondygnacyjny blok mieszkalny dla dyplomatów.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum