Dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

2017-08-19 12:10 Tekst: Maciej Lewandowski
Dziedziniec Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie
Autor: archiwum serwisu Zmodernizowany dziedziniec zlokalizowany jest od strony zachodniej, tuż przy Exhibition Road; Fot. Hufton + Crow; Zdjęcia dzięki uprzejmości: AL_A, Koninklijke Tichelaar Makkum, Octatube i Victoria and Albert Museum

To największe przedsięwzięcie budowlane tej instytucji od czasu jej otwarcia w 1909 roku. Dzięki realizacji biura AL_A udało się w dosłownym sensie otworzyć muzeum na przestrzeń miasta – pisze Maciej Lewandowski.

Muzeum Wiktorii i Alberta należy do najbardziej znanych muzeów sztuki i dizajnu na świecie. Jego misją jest promocja sztuki i edukacja w zakresie twórczości artystycznej. Rozbudowany obiekt udostępniono zwiedzającym 30 czerwca 2017 roku, z okazji 165 rocznicy działalności. W efekcie przeprowadzonych prac powstała podziemna przestrzeń wystawiennicza (Sainsbury Gallery) na potrzeby ekspozycji czasowych. Pozbawiona podpór pośrednich sala ma wymiary 30 x 38 m i wysokość dochodzącą do 10,5 m. Jest to największe przedsięwzięcie budowlane tej instytucji od czasu jej otwarcia w 1909 roku. Dzięki realizacji udało się w dosłownym sensie otworzyć muzeum na przestrzeń miasta. Bogato zdobione ogrodzenie frontowe (Aston Webb Screen), o formie kolumnady z wysokim, murowanym cokołem, pierwotnie zasłaniało elementy techniczne obsługujące muzeum.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum