Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat

2017-08-31 12:02 Tekst: Konrad Grabowiecki
Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat
Autor: archiwum serwisu Wade Graham, Miasta wyśnione. Siedem wizji urbanistycznych, które kształtują nasz świat, KARAKTER 2016

Książka Wada Grahama to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Jeden z ciekawszych rozdziałów prowadzi nas przez rzeczywistość centrów handlowych. W motcie do niego napisano: nie tylko kupowanie rozprzestrzenia się na wszystkie obszary życia, ale wszystko przeradza się w kupowanie. Czy to prawda o nas? – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Kiedyś pewna Włoszka zapytała mojego przyjaciela: Czy Warszawa to piękne miasto? Odpowiedział: Tak, ale to trudne piękno…. Czytając książkę Wada Grahama kolejne wizje urbanistyczne, które opisuje zadziwiająco pasują do naszej skomplikowanej i pełnej sprzeczności stolicy. Miasta Wyśnione to fascynujący, subiektywny wybór idei kształtujących XX-wieczne metropolie opisanych w siedmiu esejach. Są więc: Zamki – romantyczne suburbia, Monumenty – neoklasycystyczne kompozycje, Bloki – miasta racjonalne, Domostwa – zdecentralizowane antymiasta, Koralowce – samoorganizujące się społeczności, Centra handlowe – miasta handlu, oraz Habitaty – ekotechnologiczne utopie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum