Dom-ogród – o koncepcji SZUCHA Premium Offices Bolesław Stelmach

2017-08-31 12:13 Tekst: Bolesław Stelmach
SZUCHA Premium Offices
Autor: archiwum serwisu Widok budynku od zbiegu al. Szucha i ul. Litewskiej. Od tej ostatniej elewacja ożywiona jest „wykuszem” w postaci głębokich żyletek z prefabrykatów. W głębi kamienica z lat 1911-1912, w której mieści się teatr Syrena; Fot. Marcin Czechowicz

Zabytkowy ogród, koło którego stoi dom, chciał, żeby dom był ogrodem. Kamienne, klasycyzujące gmachy okolicznych ministerstw chciały z kolei, aby dom był z kamienia. Od strony ogrodu i historycznego pałacyku z 1895 roku na elewacjach, trejażach, na dachu i we wnętrzu jest więc ogród, natomiast od strony ulic dom przesłaniają – otwierają na kamienne sąsiedztwo – betonowe płoty elewacji – pisze autor budynku Bolesław Stelmach.

Dom zbudowano w bardzo pięknym miejscu. Zabytkowy, ostatni przy alei Jana Chrystiana Szucha ogród, koło którego stoi dom, chciał, żeby dom był ogrodem. Kamienne, klasycyzujące gmachy okolicznych ministerstw w sąsiedztwie chciały z kolei, aby dom był z kamienia. Od strony ogrodu i historycznego pałacyku generałowej Marii Agapijew z 1895 roku na elewacjach, trejażach, na dachu i we wnętrzu jest więc ogród, natomiast od strony ulic dom przesłaniają – otwierają na kamienne sąsiedztwo – betonowe płoty elewacji.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum