Zbliżenie miasta do rzeki – o nowych bulwarach nad Odrą Tomasz Głowacki

2016-10-28 11:58 Tekst: Tomasz Głowacki
Bulwary nad Odrą we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu Rewitalizacja Promenady Staromiejskiej z 1813 roku jest jedną z pierwszych współczesnych prób zbliżenia miasta do rzeki; widok z góry na jej środkowy odcinek – nadwodny amfiteatr i zielony plac przed głównym gmachem ASP; fot. Maciej Lulko

Inwestycja to udana rewitalizacja Promenady Staromiejskiej z 1813 roku, lecz także jedna z pierwszych współcześnie prób zbliżenia miasta do rzeki. W położonym nad rozbudowaną siecią kanałów Wrocławiu bezpośredni kontakt z wodą wciąż jest bowiem utrudniony lub wręcz niemożliwy. Na szczęście początek XXI wieku przynosi dobre zmiany, wpisane w politykę miasta i w miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego – pisze Tomasz Głowacki.

Bulwar Dunikowskiego i Kaczyńskich po gruntownej przemianie stał się bez wątpienia nader atrakcyjną przestrzenią publiczną. Poza miejscem rekreacji stanowi wszak ważne połączenie pieszo-rowerowe w centrum Wrocławia, które spina miasto od mostu Piaskowego przy starówce do mostu Grunwaldzkiego, prowadzącego na Szczytniki, Biskupin i Sępolno. W przeszłości międzywojennej Promenade an der Oder tętniła życiem towarzyskim za sprawą rozległej przystani dla statków, do której cumowały wspaniałe wycieczkowe parowce.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum