Weekend Architektury w Gdyni

2016-10-28 11:45 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Weekend architektury w Gdyni
Autor: archiwum serwisu Spacer zamknięcia architektura współczesna gdyni – działki leśne – Redłowo, prowadzenie: dr Marek Stępa, wiceprezydent miasta Gdyni. W tle budynek biurowy przy ul. Kieleckiej 5 pracowni Wiesława Martyńska-Ostrowska – architekt („a-m” 2/2015); fot. Przemysław Kozłowski/serwis prasowy

Gdynia to nie tylko kremowe, odcinające się na tle nieba budynki w stylu okrętowym. Podczas tzw. spaceru otwarcia, poświęconego głównej osi reprezentacyjnej miasta, można było zobaczyć, jak bardzo zróżnicowana jest jej zabudowa. Na odcinek sięgający niemal od Dworca Głównego po Molo Południowe nanizane są budynki różnorodne zarówno pod względem czasu powstania, jak i stylu, bo na zmiany tego ostatniego gdyńscy architekci reagowali wyjątkowo szybko – relacja Agnieszki Skolimowskiej.

W Gdyni koniec wakacji oznacza nie tylko powolny odpływ plażowiczów. Malejący ruch na molo i nieco chłodniejsze wieczory to nieodmienne sygnały, że zbliża się Weekend Architektury.

Szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Agencję Rozwoju Gdyni odbyła się w tym roku między 25 a 28 sierpnia. Podobnie jak w latach ubiegłych również i tym razem nie mogło zabraknąć spacerów szlakiem gdyńskiego modernizmu.

Ale Gdynia to nie tylko kremowe, odcinające się na tle nieba budynki w stylu okrętowym. Podczas tzw. spaceru otwarcia poświęconego głównej osi reprezentacyjnej, poprowadzonego przez architektkę i znaną badaczkę gdyńskiej architektury Marię Sołtysik, można było zobaczyć jak bardzo zróżnicowana jest zabudowa miasta. Na odcinek sięgający niemal od Dworca Głównego po Molo Południowe nanizane są budynki różnorodne zarówno pod względem czasu powstania, jak i stylu, bo na zmiany tego ostatniego gdyńscy architekci reagowali wyjątkowo szybko.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum