Rynek miejski w Starachowicach

2016-10-28 11:54 Tekst: Wojciech Gwizdak
Rynek w Starachowicach
Autor: archiwum serwisu Plac rynku to spójna przestrzeń zbudowana jako zieleniec, otwarty plac i podest sceny z elementami wodnymi; fot. Daniel Rumiancew

W nawiązaniu do metalurgicznych tradycji miasta architekci w zagospodarowaniu placu wykorzystali cortenowską stal, lokalny kamień i wodę. Widać głęboki namysł nad całością założenia i efektowne pomysły na jego poszczególne fragmenty. O realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Wojciech Gwizdak.

Wysyp rewitalizacji rynków miast Polski powiatowej w zasadzie można uznać za akt urbanistycznej sprawiedliwości dziejowej. Mieszkańcy rodzimych metropolii, na co dzień obcujący z lepszą lub gorszą, ale współczesną architekturą, nie zdają sobie nawet sprawy z jałowości i niskiego poziomu tego, co powstaje na tzw. prowincji. Czasami mam wrażenie, że w niektórych rejonach Polski synonimem piękna jest już sam fakt nowości: każdy nowy budynek jest dobry, bo jest świeżo pomalowany.

Przełom 1989 roku przyniósł nie tylko odzyskanie swobód obywatelskich, ale też nieodwracalne zmiany w gospodarce, które przełożyły się na ciąg zmian użytkowania przestrzeni wspólnych.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum